Przejdź do treści

Święta to Czas Radości jednak nie dla każdego

  • przez

Święta to czas refleksji i zadumy, a także chwile spędzone z bliskimi i duża dawka uśmiechu i radości.

W tym wyjątkowym czasie jednak należy pamiętać, że nie jest to czas radości i rodzinnych spotkań, są tacy co spędzają święta sami….

 

Są to osoby, którymi powinniśmy się szczególnie zainteresować w okresie zbliżających się Świąt i końca roku….

 

 

 

To hakerzy…..

W okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku nasila się liczba ataków hakerskich szczególnie phishingowych, spowodowane jest to gorączką przed świąteczną oraz szczególnie dużym natłokiem spraw związanych z końcem roku księgowego.

Ataki, które pamiętamy sprzed lat, które można krótko opisać „Kali chcieć, Kali umieć”, przeszły do historii. Aktualnie przygotowane kampanie są precyzyjne pod kątem składni językowych (choć zdarzają się wpadki), często są przesyłane z adresów budzących zaufanie, a także podpisane są nazwami rzeczywistych firm.

O wielu z nich informuję na bieżąco na profilu Facebook MSvS – Informacje o Bezpieczeństwie Danych i Cybrebezpieczeństwie jednak nie możliwym jest wyśledzić wszystkich. Ostatnio informowałem o tym jak ofiarą takiego ataku padła Gmina Kościerzyna, poniżej link:

 

Oszuści używają coraz to sprytniejszych metod, a to dlatego, iż świadomość użytkowników rośnie. Niestety nie każde działanie choć podyktowane słusznymi intencjami sprawdzają się.

Ostatnio otrzymałem listę z danymi osobowymi na maila w pliku Worda zabezpieczonym hasłem – i tu chwała za to, gdyż jeszcze 2-3 lata temu to nie zdarzało się w ogóle!!!

Tak, więc co nie tak… chociażby to, że samo zabezpieczenia hasłem Wordowym nie jest specjalnie mocnym mechanizmem szyfrującym to samym problemem okazało się hasło, którego osoba wysyłająca mi nie podała, a więc co zrobiłem?

No nic innego jak odpaliłem oprogramowanie Elcomsoft Password Recovery i poszedłem spać 😀 

Wstałem rano i co się okazało, że hasło miało 4 znaki z kombinacji małych i dużych liter, a jego złamanie zajęło Elcom 3,5h…

Tak więc szczególnie w okresie świątecznym gorąco zachęcam do chwili spokoju i nie uleganiu szaleńczemu tempu. To co możemy zrobić, aby nie paść ofiarą ataku to sprawdzać wiadomości m.in. od kogo przychodzi wiadomość „Jak sprawdzić nagłówek wiadomości” , zastanowić się czy oczekujemy faktury czy innego dokumentu od naszego kontrahenta, zawsze podchodzić z dużą dozą ostrożności do wiadomości, na które nie czekaliśmy.

Oczywiście ważną rzeczą jest to, aby samemu nie wystawiać się na ataki i korzystać z aktualnego oprogramowania i systemu operacyjnego szczególnie, że System Windows 7 nie będzie już aktualizowany 

Życzę wszystkim Państwu Wesołych i Bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia, udanej zabawy Sylwestrowej, a w Nowym Roku, aby nie powstała o żadnym z Was taka piosenka Awaria w Gminie Kościerzyna 

Dodaj komentarz

Skip to content